محل تبلیغات شما

یادداشت:

زخمفقر و زخم چاه خوابی»

سید حسن چلک

رییس انجمن مددکاراناجتماعی ایران( رومه شرق،6 اردیبهشت99)

هریک از ما درطول روز اخبار زیادی می شنویم یا می خوانیم. به برخی از اخبار به نوعی عادت کردیمو برای ما خیلی تازگی ندارد ولی شنیدن برخی دیگر اینگونه نیست و تعجب  ما را بر می انگیزد.از جمله این اخبار می توانبه گزارشی اشاره کرد که چند روز قبل توسط خبرنگار رومه همشهری منتشر شد و آن هم خبر مربوط به چاه خواب ها دراطراف میدان شوش تهران بود که عده ایی از مردم زیر زمین داخل چاه و قنات مانند، خانهداشتند و زندگی می کردند.به عنوان یک مددکار اجتماعی شنیدن اخباری از فقر وتنگدستی برای من تازگی ندارد و به عنوان فردی که به دلیل شغلم سال های سال در اینمنطقه رفت و آمد دارم با موضوعات متعدد و پیچیده مردم در این منطقه آشناهستم.خاطرم سال 1378 که پایگاه(موقت) خدمات اجتماعی را در کتابخانه خواجوی کرمانیفعال شد و بعد ها سال 1381 به حضور رییس وقت و معاون امور اجتماعی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور و نمایندگان دستگاه های مختلف مجدد این کار (بعد از حدود یک سالتعطیلی) منسجم تر فعالیت خود را آغاز کرده بود.تاملی بر آنچه که بارها مشاهده کردهو گزارش دادم و یافته های دیگر کارشناسان و گزارش های خبرنگاران و.آنچه که مشخصمی باشد این است که مردم به انتخاب خود به زندگی این چنینی از قبیل چاه خوابی روینیاوردند.بلکه مهم ترین عامل اساسی فقر» است.اینجا این سوال مطرح می شود که کشوریبا این همه سرمایه غنی چرا باید شاهد زندگی این چنینی مردم  باشد؟ گرچه معتقدم فقر زندگی خیلی از مردم راتحت تاثیر شدید قرار داده است و نمی توان تاثیرات منفی فقر را در خانواده و جامعهمنکر شد.وقتی کتاب علی(ع) صدای عدالت انسانیت از نویسنده مسیحی به نام جرج سجعانجرداق را مطالعه می کردم در خصوص فقر نکات جالبی از فرمایشات  امام علی(ع) نوشته بود.حال که این شرایط را میبینم می خواهم به بهانه این خبر به برخی از آن نکات اشاره داشته باشم.در کتاب علوموحقوق بشر چنین نوشته است: وجهه همت او رسیدگی به درماندگان و ستمدیدگان و فقرابود تا داد آنان را از استثمارکنندگان بستاند و زندگی آرام و راحت به آنانببخشد.او در سر آن نبود تا سیر بخورد و خوش بپوشد و راحت بخوابد، در حالی که رویزمین فقرا و بینوایانی باشندکه حتی امید به قرص نانی نداشته باشند.و بیان او چهبزرگ است:آیا من خود را قانع کنم که به من امیر المومنین بگویند، ولی در سختی هایزندگی با آنان(مردم وفقرا) دمساز نباشم.
امام علی(ع)معتقد بود کهراستی را اگر چه به تو زیان رساند،بر دروغ،اگر چه به سود تو باشد،مقدم دار».به مصیبت دیگران شادی نکن و با مردم بهنرمی و محبت،دوستی کن. کرم و بخشش ازاخلاق و مبین جوانمردی او بود.از هیچ مخلوفیکینه به دل نداشت.
او معتقد است که:آن که محتاج قرص نانی است چگونه می تواندفاضل باشد؟.نان برای همه وسیله صلح و آرامش است، عامل استقرار نظم و وسیله ای استکه انسان را آماده تفکر و احساس می نماید و همبستگی او را با مردم براساس صحیحاستوار می سازد.آن کس که آتش گرسنگی درونش را عذاب می دهد، و خون زندگی را در رگ وپوستش می خشکاند،و نور ایمان را در دلش خاموش می سازد، دوستی را به کینه ای عمیق وآرامش خاطر و پاکی روح را به بدبینی و بغض و عداوت وحشتناک بدل می سازد، نمی تواندفردی مطمئن به زیبایی های زندگی،و مومن به عدالت دیگران و راهنمای برادر خود ودوست دار مردمان باشد. خدمت به انسان، رفع نیازمندی و در هم کوبیدن ظلماساس ت حضرت علی(ع)بود. یک بار پیامبر اکرم (ص) به او نگریست و فرمود:
ای علی، خداوند تو را به نیکوترینپیرایه خود آراسته است:مهر بیچارگان و دردمندان را در دل تو نهاده، و تو را از اینکه آنان پیرو تو باشند، خشنود گردانیده و آنها نیز از این که تو پیشوای ایشانباشی، راضی و خوشحال هستن»..

به راستی که مااز پیروان پیشوایان دینی هستیم که هر یک از آنان برای ترویج وتحقق عدالت اجتماعیتلاش کردند.حال این سوال مطرح می شود که آیا وجود چنین انسان هایی که مجبور هستندبرای حفظ خود از گرما و سرما در قنات ها، چاه ها وگورها بخوابند و در بدترین شرایطزندگی کنند چقدر با تحقق عدالت اجتماعی تناسب دارد؟ افزایش تعداد افراد تحت پوشکمیته امداد و بهزیستی و سایر نهادهای حمایتی خود گویای حال و روز فقر در جامعهاست.معتقدم در  کشوری با این همه امکاناتاین نوع  زندگی حق مردم نیست و همه اعم ازمسولین و مردم با کمک هم باید تلاش کنیم تا با اتخاذ تدابیر مناسب از این شرایطخارج شویم.

« اطلاع رسانی درباره ایدز را فراموش نکنیم»

ایدز و اطلاع‌رسانی شفاف به جامعه

« سلامت اجتماعی در حوزه مسوولیت اجتماعی»

مردم ,زندگی ,تو ,فقر ,های ,اجتماعی ,را در ,علی ع ,    ,را به ,از این

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فونیا | desptomucomp گرمایش عشق tervocesso Ladonna's info Kenneth's receptions ببخشید شما ؟ perssentcondo Mу Ɓєѕт Mємσяιєѕ Aяє тнє σηєѕ ωє мαкє тσgєтнєя ○°•سفارشات میس نالیا•°○