محل تبلیغات شما

آبروی نیازمندان را حفظکنیم

نویسنده: یادداشت: دکتر سید حسن چلک

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی

یکی از ویژگی‌های انسان در زندگی اجتماعی و تعامل با دیگران ایناست که با آبرو زندگی کند. به همین دلیل فکر می‌کنم هیچ کسی حق ندارد در این زمینهبا آبروی دیگران  به‌ویژه نیازمندان بازی کند. ‌ آبرو چیزی نیست کسی با آنمتولد شود، بلکه مفهومی اکتسابی است که بر جریان رشد شخصیت به همراه هویت‌های فردیو اجتماعی انسان شکل می‌گیرد و شکل‌گیری آن در گرو پاره‌ای رفتارها و مقرراتاجتماعی است. ما بسیاری از کارها را گرچه برایمان جذابند، انجام نمی‌دهیم چوننگران آبروی شخصی، خانوادگی، قومی ‌، ملی، گروهی‌و… هستیم.

دربارهحق نیازمندان، امام علی(ع) این چنین اشاره می کند که خداوند بر ثروتمندان واجبکرده‌است تا از اموالشان به اندازه کفایت برای فقیران هزینه کنند. اگر نیازمندان،گرسنه یا عریان باشند، به سبب منع ثروتمندان است و خداوند از آنها در روز قیامتحساب می کشد و مجازات می‌کند». این موضوع بیانگر این نکته است که هزینه معاشنیازمندان بایستی تأمین شود، چه از سوی دولت اسلامی و چه ثروتمندان، و اگر ایندسته به تأمین معاش آنان اقدام نکنند، مورد محاسبه و مجازات قرار می گیرند.

تکافلاجتماعی» وظیفه همگانی است، به ویژه ثروتمندان موظف هستند فقر» را از صحنه زندگیافراد نیازمند بزدایند.

یکیاز کارهایی که می‌توانیم برای حفظ آبروی این افراد انجام دهیم این است که به گونهای عمل کنیم که دیگران متوجه نشوند.اهمیت این رفتار به قدری است که خداوند در آیه271 سوره مبارکه بقره تاکید بر صدقه دادن پنهانی می کند، آنجا که می فرمایداگرصدقه‌­ها را پنهانی به نیازمندان بدهید، بهتر است و گناهان شما آمرزیده می شود
تاملیبر این داستان از حضرت علی(ع) خود گویای اهمیت آبروداری است: امیرمومنان علیه‌السلاممقدار پنج وسق (حدود پنج بار) خرما برای مردی فرستاد.
آنمرد شخصی آبرومند بود و از کسی تقاضای کمک نمی‌کرد، شخصی در آنجا بود به علی علیه‌السلامگفت: آن مرد که تقاضای کمک نکرد، چرا برای او خرما فرستادی؟ یک وسق برای او کافیبود
امیرمومنانعلی‌علیه‌السلام به او فرمود: خداوند امثال تو را در جامعه ما زیاد نکند، من می‌دهم،تو بخل می‌ورزی، اگر من آنچه را که مورد حاجت اوست، پس از سوال به او بدهم، چیزیبه او نداده‌ام، بلکه قیمت آبرویی را که به من داده، به او داده‌‌ام. زیرا اگر صبرکنم تا او سوال کند، در حقیقت او را وادار کرده‌ام که آبرویش را به من بدهد.»بیاییم برای  ترویج روابط انسانی و اخلاقی در جامعه اگر دست کسی را می گیریمبا آبرویش بازی نکنیم.

منبع:رومه جام جم/11 خرداد 99

« اطلاع رسانی درباره ایدز را فراموش نکنیم»

ایدز و اطلاع‌رسانی شفاف به جامعه

« سلامت اجتماعی در حوزه مسوولیت اجتماعی»

آبروی ,نیازمندان ,اجتماعی ,کسی ,کند ,» ,است که ,به او ,را که ,و مجازات ,است و

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فروش قیمت لامپ سنسوردار night eyes چیست چیکار میکنه saulaburche فیتنس Patricia's blog stabtiofrenes ستارگان ۹۶ بخش خصوصی leprifulso شیعه نت مرکز تفریحی هنری علمی سینمایی ناپدید Marin's collection