محل تبلیغات شما

یادداشت:خط فقر» را چهشده است؟

سیدحسن ‌چلک- رئیس انجمن مددکاران اجتماعیایران

(منبع: رومه شرق 7 مهر99)

خبریدر رسانه‌های داخلی (من این خبر را در خبرگزاری تابناک مطالعه کردم) منتشر شد مبنی‌براینکه طبق اعلام بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور خط فقر برای خانوارهایچهار‌نفره 10 میلیون تومان شد. تیتر خبر کوتاه است، اما وقتی به این رقم نگاه می‌کنیممتوجه عمق مسئله می‌شویم؛ البته شاید متوجه شویم. اینکه این رقم با چه فرمولیمحاسبه شده است، حتما بازرس محترم مستنداتی و تحلیلی دارند، ولی اینکه این رقممورد تأیید دولتمردان هم هست یا نه، موضوع مهم دیگری است که معمولا هم قبولندارند. حال این رقم را مقایسه کنیم با حداقل حقوق کارگران که دولت هر‌ساله براساسمکانیسمی تعیین می‌کند؛ نتیجه نشان می‌دهد که رقم خط فقر اعلام‌شده از سوی بازرسمجمع عالی نمایندگان کارگران کشور، سه برابر بیشتر است. این یعنی زندگی خیلی سختشده است. بدون‌شک این حداقل حقوق دریافتی کفاف هزینه‌های خانواده‌ها را نخواهدداد؛ به‌ویژه اگر خانواده‌ها دانشجو و دانش‌آموز و خدای ناکرده بیمار خاص و صعب‌العلاج،فرد دارای معلولیت و. هم داشته باشند و مجبور به پرداخت اجاره‌خانه و. هم شوندکه واویلاست. حال نیم‌نگاهی هم داشته باشیم به خانواده‌هایی که تحت پوشش سازمان‌هایبهزیستی و کمیته امداد هستند. طبق تعرفه اعلام‌شده خانواده های پنج‌نفره و بیشترماهانه 500 هزار تومان مستمری دریافت می‌کند. البته کمی هم کمک‌های موردی(غیرمستمر) و غیرنقدی هم می‌گیرند که همه آنها را با هم جمع و ضرب و. کنیم بازهم یک میلیون تومان نمی‌شود. اکثرشان هم مشکل مسکن و. دارند که هزینه‌های زندگی‌شانرا مضاعف می‌کند. در کنار این افراد، بازنشستگان هستند که باز هم میزان مستمریاکثر آنان با این خط فقر اعلام‌شده بسیار فاصله دارد. آمار بیکاران را هم اضافهکنید به آن افرادی که در بالا به آنها اشاره شد. به نظر می‌رسد چیزی برای گفتننداریم و شرمنده مردم هستیم و این خط فقر هر چقدر بالاتر می‌رود شرمندگی‌ ما هم درمقابل مردم بیشتر می‌شود. بی‌دلیل نیست که این‌گونه بار‌ها و بار‌ها شنیدیم که اگرفقر از دری وارد شود، ایمان از در دیگر خارج می‌شود (گرچه برخی معتقدند عین اینعبارت وجود ندارد) یا در برخی روایات فقر را همسایه دیوار به دیوار کفر قلمداد می‌کنندکه به دلیل عوارض منفی ناشی از گسترش فقر است (كاد الفقر یكون كفرا»). مطلبی رامطالعه می‌کردم که از اصول کافی نقل کرده بود که مشابه این روایت اما گویاتر استکه منظور از فقر، فقر اقتصادی است. طبق برخی از نقل‌ها در آخرین خطبه‌ای که پیامبراکرم (ص) در حالت بیماری در مدینه برای مردم خواندند، گفته شده است: به کسانی کهبعد از من می‌آیند و حکومت را به دست می‌گیرند و خلیفه می‌شوند، چند توصیه دارم».یکی از توصیه‌های پیامبر اکرم (ص) آن است که لم یفقرهم فیکفرهم» یعنیافرادی کهبعد از من قدرت را در دست می‌گیرند بترسند از اینکه ت‌هایی اتخاذ کنند که مردمرا فقیر کند و در نتیجه آنان به کفر کشیده شوند». به این معنا که مراقب باشیدت‌ها، عمل و اداره کان به گونه‌ای نباشد که منجر به فقر مردم شود. بهدنبال آن می‌فرمایند که اگر شما به دلیل ت و اداره نادرست خود، فقر اقتصادی رادر جامعه‌ به وجود آورید، مردم را به کفر می‌کشانید. در اینجا کاملا مشخص است کهفقر حتما به معنای فقر معنوی و احساس خلأ شخصیتی نیست بلکه به‌ طور روشن پیامبراکرم (ص) از فقر اقتصادی می‌گوید. همین تأکیدات را در نهج‌البلاغه هم داریم. یکنمونه آن عهدنامه مالک‌ اشتر (نامه 53) است. خدا را، خدا را، در باب طبقهفُرودین: کسانی که بیچارگان‌اند از مساکین و نیازمندان و بینوایان و زمین‌گیران.در این طبقه، مردمی هستند سائل و مردمی هستند که در عین نیاز روی سؤال ندارند.خداوند حقی برای ایشان مقرر داشته و از تو خواسته است که آن را رعایت کنی، پس، درنگه‌داشت آن بکوش. برای اینان در بیت‌المال خود حقی مقرر دار و نیز بخشی از غلاتاراضی خالصه اسلام را، در هر شهری، به آنان اختصاص ده. زیرا برای دورترین‌شان همانحقی است که نزدیک‌ترین‌شان از آن برخوردارند. و از تو خواسته‌اند که حق همه را،اعم از دور و نزدیک، نیکو رعایت کنی. سرمستی و غرور، تو را از ایشان غافل نسازد،زیرا این بهانه که کارهای خرد را به سبب پرداختن به کارهای مهم و بزرگ از دستهشتن، هرگز پذیرفته نخواهد شد». همه این موارد نشان می‌دهد که باید از فقر اقتصادیترسید؛ چراکه فقر می‌تواند زمینه‌های انحراف را بیش‌از‌پیش فراهم کند. گرچه ممکناست این سؤال را مطرح کنید اختلاسگرانی که این روز‌ها بیش از همیشه نام‌شان دررسانه‌ها منتشر می‌شود نه تنها فقیر نیستند؛ بلکه بسیار هم متمول‌اند، پاسخ من اینخواهد بود که در میان ثروتمندان هم انحرافات را داریم و ثروت به‌تنهایی مانع فسادنیست. مراقب باشیم تا فشارهای اقتصادی مردم را از حیات نیندازد. حال که کرونا همدر دنیا از‌جمله ایران عزیز بر این فشار‌ها دامن زده است، مراقبت بیشتری کنیم وهوای نیازمندان، مردم، کارگران و بیماران، سالمندان، بازنشستگان و. را بیش‌از‌پیشداشته باشیم و کمی هم واقع‌بین باشیم؛ واقعا فقر وجود دارد.

« اطلاع رسانی درباره ایدز را فراموش نکنیم»

ایدز و اطلاع‌رسانی شفاف به جامعه

« سلامت اجتماعی در حوزه مسوولیت اجتماعی»

هم ,فقر ,مردم ,رقم ,اقتصادی ,داشته ,است که ,را در ,این رقم ,خط فقر ,فقر اقتصادی ,عالی نمایندگان کارگران

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

هووپ surpbebestscar gotistthinra opivfeshard از زبان یک دیابتی موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران تاراجون contlirera قالب وبلاگ prosinizno