محل تبلیغات شما

یادداشت:چرا مرده‌پرست و خصم جانیم

سیدحسن‌چلک مددکار اجتماعی

بسیاری از ما ایرانیان که مسیر مدرسهرا تمام کردیم با این شعر مولوی آشنا هستیم که بیا تا قدر یکدیگر بدانیم/که تاناگه ز یکدیگر نمانیم». خبر درگذشت استاد آواز ایران، محمدرضا شجریان غروب پنجشنبهدرحالی منتشر شد که خود این صدا را جزیی از فرهنگ ایران می‌دانست و خود هم ایرانرا بسیار دوست می‌داشت. در این یادداشت قصد ندارم درباره ایشان بنویسم چون این کاررا باید کسانی انجام دهند که از موسیقی و آواز و. سررشته دارند اما این اتفاق رامی‌خواهم بهانه کنم تا یکبار دیگر این موضوع را اول به خودم یادآوری کنم که تاهستیم و نفس می‌کشیم و همدیگر را می‌بینیم و صدای هم را می‌شنویم، قدر همدیگر رابدانیم. به‌قول مولوی چو بر گورم بخواهی بوسه دادن/ رخم را بوسه ده، کاکنونهمانیم». در طول تاریخ در هر جامعه‌ای افرادی هستند که به دلیل ویژگی‌های خاصی کهدارند در دل بیشتر مردم دارند. یکی به دلیل فعالیت چشم‌گیر در عرصه فرهنگ و هنر وادبیات، یکی در حوزه خاصی از علم، دیگری هم در حوزه ورزش و. لذا انتظار می‌رودکه این افراد تکریم شوند. ممکن است این افراد از حضور در فعالیت‌هایی منع شوند ولیواقعیت این است که نمی‌توان یاد و خاطره‌شان را از دل مردم زدود. زندگی با همهفرازونشیب‌هایش نکته مهمی را که به ما گوشزد می‌کند این است که کسانی که دغدغهانسانیت دارند بیش از همه در دل مردم جای خواهند داشت. حال می‌خواهد ورزشکار،هنرمند، عالم و مدیر باشد یا یک فردی که این ویژگی‌ها را نداشته باشد ولی انسان باشد.حتی همین افراد با همین ویژگی‌ها ممکن است جاهایی با برخی افراد در مقطعی اختلاف‌نظرداشته باشند. این اختلافات نباید موجب نادیده گرفتن یا تلاش برای فراموش کردن آنانشود. باید تلاش کرد تا دل‌ها به‌هم نزدیک‌تر شود و برای حفظ این افراد هنگام حیات‌شاندر هر جامعه‌ای حتی ایران تلاش کرد و تیرگی را پاک کرد. به‌قول مولوی چو بعد مرگخواهی آشتی کرد/ همه عمر از غمت در امتحانیم/ غرض‌ها تیره دارد دوستی را/ غرض‌هارا چرا از دل نرانیم». مرگ حق است و همانگونه که خدواند بزرگ وعده داده است:بازگشت همه به سوی اوست» و کسی را گریزی از آن نیست. ولی اینکه چگونه با همبرخورد کنیم و رفتار داشته باشیم دست خودمان است؛ اینکه مهربان باشیم یا به اشکالمختلف خشونت روا داریم. دوست و دشمن، موافق و مخالف، آشنایان با هنر موسیقی و آوازو یا حتی افراد ناآشنا با این عرصه، به‌خوبی بر تاثیر استاد شجریان بر حوزه موسیقیواقف هستند. واکنش مردم به‌خوبی گویای همین موضوع است که مردم ایشان را دوستداشتند و دارند. بیاییم کاری کنیم تا به‌راحتی نگذاریم بزرگان ما در هر عرصه‌ای ازمردم دور شوند تا ندانیم بعد از مرگ‌شان چگونه رفتار کنیم. به‌قول مولوی گهی خوش‌دلشوی از من که میرم/ چرا مرده‌پرست و خصم جانیم/ چو بعد مرگ خواهی آشتی کرد/ همهعمر از غمت در امتحانیم». بیاییم بپذیریم که وحدت و همدلی و انسجام لازمه عبور ازبحران‌های مختلف است. یکی از راه‌های تحقق این هدف توجه و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌هاست.منبع: رومه آرمان ملی/19مهر99

« اطلاع رسانی درباره ایدز را فراموش نکنیم»

ایدز و اطلاع‌رسانی شفاف به جامعه

« سلامت اجتماعی در حوزه مسوولیت اجتماعی»

افراد ,مردم ,دارند ,مولوی ,دل ,هم ,در هر ,این افراد ,است که ,خصم جانیم ,به‌قول مولوی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

jiwatdati hornmindcenre پایگاه مقاومت بسیج منتظران قائم (عج) بیا تو مالزی دایره ی سرخ دانشکده فنی و حرفه ای پسران خرم آباد Tourist Guide.Seyed Ali Mohammad Hosseini youobd2 diogenena nikatatre