محل تبلیغات شما

سیدحسن ‌چلک

رئیس انجمن مددکاران اجتماعیایران

(رومه آرمان ملی،17 آبان 99)

همه ما در زندگی خود با افرادی برخورد می‌کنیم که با صفت خوب اخلاقیباانصاف» از آنها یاد می‌کنیم. وقتی به فردی چنین صفتی داده می‌شود و می‌گوییمانسان باانصافی است، همه کسانی که می‌شنوند حس خوبی نسبت به این افراد خواهندداشت. در واقع منصف بودن می‌تواند به عزت و احترام افراد بیفزاید. چون چنینافرادی، کسانی هستند که به حقوق دیگران تعرض نمی‌کنند و ضرر نمی‌رسانند. موضوعی کهامام علی(ع) هم بر آن تاکید دارد و می‌فرماید: هرکس با مردم به انصاف رفتار کند،خداوند بر عزتش بیفزاید». پیامبراکرم(ص) هم یکی از نشانه‌های انسان مومن واقعی رارعایت انصاف درباره مردم می‌داند. انصاف فقط در کلام نیست بلکه هم در کلام، هم دررفتار و هم در قضاوت می‌تواند باشد. روز قبل برای خرید روغن مایع به یکی از مغازه‌هایمواد غذایی مراجعه کردم. از من سوال کرد چه تعداد می‌خواهم؟ گفتم: یک عدد. گفت: همهچند تا چند تا می‌برند. گفتم: یکی فعلا کافی است. وقتی روغن را آورد دیدم به همراهروغن از یکی از کارخانجات داخلی، یک عدد تن‌ماهی از همان شرکت، آدامس از همانشرکت، یک عدد وازلین و. به همراه روغن است. گفتم: من روغن خواستم نه بقیه وسایلرا. گفت: شرمنده‌ام، من تقصیری ندارم. شرکتی که به من روغن داده، گفته روغن را بههمراه این اقلام بفروشید! مغازه‌دار می‌گفت که من هم این وسایل را نمی‌خواستم بخرمولی برای اینکه مردم سراغ روغن را خیلی می‌گیرند، گفتم بیاورم. خودم هم راضینیستم. نخریدم، چون سوءاستفاده از ضعف نظارت است که این‌گونه رسما شرکت با بی‌انصافیمی‌خواهد در قبال توزیع روغن، اقلام دیگرش را هم بفروشد. در یادداشتی از این افرادبه عنوان تاجران بحران یاد کردم. با خودم فکر کردم که خدایا! این نوع رفتار کهخودمان به خودمان رحم نمی‌کنیم ربطی به تحریم و آمریکا و اسرائیل که ندارد. چرااین‌قدر بداخلاق شدیم؟ رفتم سراغ نهج‌البلاغه و عهدنامه مالک اشتر که بارها وبارها مطالعه کرده بودم را مجددا مطالعه کردم. با خودم گفتم مگر ما خودمان را پیروامام‌مان نمی‌دانیم و سینه‌چاک این بزرگواران نیستیم؟ در این عهدنامه امام علی(ع)در فرمان خود به مالک اشتر نخعی می‌فرماید: نسبت به خدا و بندگانش انصاف را ازدست مده و نسبت به اطرافیان وخانواده و زیردستانت انصاف داشته باش که اگر انصاف،پیشه خود نسازی ستم کرده‌ای و کسی که به بندگان خدا ستم کند، خدا دشمن اوست وکسیکه خدا دشمن او باشد، دلیلش را باطل می‌سازد (یا عذرش را نمی‌پذیرد) و چنین شخصیبا خدا در جنگ است مگر آنکه دست از ستم بردارد و توبه کند». روی صحبتم با مدیراناین شرکت و شرکت‌هاست که مگر شما همان کسانی نیستید که شب‌های قدر مراسم می‌گیریدو خود را سینه‌چاک این امام همام نشان می‌دهید و از روزها قبل کارخانه خود را سیه‌پوشمی‌کنید و. حال این رفتار شما را قبول کنیم یا عزاداری‌های شما را؟ قسم حضرتعباس(ع) را قبول کنیم یا دم خروس را؟از این روش دست بردارید، عاقبت ندارد سناییشاعر نامی این‌گونه افراد را دد» می‌نامد. آنجا که می‌گوید: هر که انصاف از اوجدا باشد / دد بود دد، نه پادشا باشد. بیاییم با انصاف زندگی کردن، پادشاهی پیشهکنیم.

« اطلاع رسانی درباره ایدز را فراموش نکنیم»

ایدز و اطلاع‌رسانی شفاف به جامعه

« سلامت اجتماعی در حوزه مسوولیت اجتماعی»

هم ,روغن ,انصاف ,خدا ,گفتم ,یکی ,روغن را ,هم در ,یک عدد ,یکی از ,که به ,این‌قدر بداخلاق شدیم؟

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ثبت لوگو - ثبت شرکت خاص سایت دیدنی های شهر رشت و استان گیلان سفر گلچین خدابنده لو- حاج مجتبی خدابنده لو همدانی دهیاری روستای قلعه امام Advertising Opportunities Here کسب درآمد اینترنتی abacollage bernotiter وی موزیک